Aktywni w Środowisku

uwaga-sprawdzamUwaga , sprawdzam!

Rodzice mają prawo uzyskać informację o tym, na jakim programie nauczyciel opiera realizację zajęć wychowania do życia w rodzinie i z jakiego podręcznika korzysta. Nauczyciel ma w tym wyborze dużą swobodę, ale musi wysłuchać opinii rodziców. Warto osobiście przeglądać dostępne konspekty.

A oto przykład: Trwa intensywna kampania ogólnopolskiego programu Chronimy Dzieci, który został zainaugurowany  w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Kto prowadzi ten program? Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Realizację programu wspiera  Fundacja Orange. Jeżeli chodzi o program: udostępniane są m.in. nieodpłatnie scenariusze zajęć z dziećmi na platformie edukacyjnej .

Co tam znajdziemy?
Między innymi scenariusz do lekcji pt. Dowód miłości, dla młodzieży od 13 r.ż. Wśród gąszczu przyczyn i konsekwencji podjęcia ryzykownego kontaktu seksualnego brak jest w tym temacie:
jako konsekwencji: wielopartnerstwo czyli trudności w tworzeniu trwałych związków, brak również w scenariuszu pojęcia wartości czystości , przyjemności seksualnej w odniesieniu do miłości małżeńskiej, mamy przekaz informacji bez formacji, bez kształtowania postawy miłości i dialogu, bez zachowania oceny moralnej, rola rodziców – może być, ale nie musi. Na zakończenie uczeń otrzymuje informację o telefonie zaufania, o stronie internetowej, na której łatwo odnaleźć link Grupy Edukatorów Seksualnych. Czy chce aby moje dziecko uczestniczyło w takich zajęciach?

Warto wtedy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Promuj dobre programy edukacyjne w szkole Twojego dziecka

(przykłady podajemy w zakładce: dla nauczycieli i wychowawców):

  • może warto zorganizować spotkanie twórców programu z rodzicami?
  • rozmawiajmy z wychowawcą, przedstawicielami Rady Rodziców, szukajmy sprzymierzeńców wśród rodziców

Buduj więź z dzieckiem!

  • rozmowa z dzieckiem – to jeden z podstawowych środków wychowawczych
  • w Szkołach Sternik propagowane są wyprawy ojców z synami oraz ojców z córkami. Dobra relacja z ojcem bardzo wzmacnia dziecko, jego poczucie wartości, to inwestycja w dobrą przyszłość dziecka.
  • warto może w swojej szkole , wspólnocie, wśród przyjaciół taką wyprawę zorganizować?
  • a czy ktoś słyszał o balu ojców z córkami? To świetny pomysł dla dziewczynek w wieku szkoły podstawowej
  • czy w niedzielę zagrałeś z dziećmi w jakąś grę planszową, poszliście na spacer? Przytuliłeś córkę, dałeś kuksańca synowi?

Budujmy więzi wokół siebie, wzmacniaj wspólnotę!

  • wspaniałym pomysłem jest zorganizowanie np. Korowodu Świętych (więcej na: www.korowodswietych.pl)
  • wspierajmy wyjazdy przyparafialne, szkolne dzieci i młodzieży, które mogą rozbudzać pasje, wzmacniać tożsamość narodową, masz pomysł gdzie? podziel się nim! Zainicjuj organizację! nawet parafialny niepozorny wyjazd rowerami do pobliskiego lasku może wiele zmienić.
  • a może Skauci Europy ? (www.skauci-europy-poznan.blogspot.com/p/kim-jestesmy_9.html) – to prężnie rozwijający się ruch harcerski, który angażuje rodziców – ponieważ zależy twórcom na dobrej współpracy i wspomaganiu wychowania ich dzieci